Ogólny 2026-01-27 09:15:49
Projekt "Polskie patriotki"
W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie Naszej Szkoły uczestniczą w projekcie pt.: „Polskie patriotki”. Przedsięwzięcie to jest realizowane w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO. Do projektu zakwalifikowało się 50 uczniów naszej szkoły z następujących klas : 1ME, 1SA, 2ME, 2aLO, 2bLO, 2RZA, 3AR, 3aLO, 3TP, 3TZ, 4TM.
Głównym celem zadania jest wsparcie edukacyjne postaw patriotycznych młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych. W ramach projektu zorganizowane są cztery wyjazdy. Podczas każdego z wyjazdów młodzież odwiedza instytucje kulturalno-oświatowe, zajmujące się m.in. rolą kobiet w historii Polski, przedstawiające życie i działalność wybitnych, nieznanych Polek – patriotek. Wyjazdy mają stworzyć klimat sprzyjający budzeniu postaw patriotycznych i kulturotwórczych oraz podkreślić znaczenie udziału kobiet w historii Polski.
Pierwszy odbył się 23 października 2025r. Uczniowie odwiedzili Sulejówek i Stare Miasto w Warszawie. Podczas zwiedzania wystawy, dworku i ogrodu rodziny Piłsudskich poznali opowieść o dokonaniach bojowniczek o niepodległość, społeczniczek i pierwszych posłanek. Zgłębili losy żony Piłsudskiego – Aleksandry, Zofii Moraczewskiej i wielu innych kobiet, o których nie dowiedzieli by się z podręczników historii. Podczas spaceru z przewodnikiem po urokliwych uliczkach stolicy, odkryli jedyne na świecie Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie i dowiedzieli się, która z kobiet doprowadziła do wybudowania pierwszego mostu na Wiśle.
27 listopada 2025r. młodzież, biorąca udział w projekcie „Polskie patriotki”, odwiedziła Oświęcim — Muzeum Auschwitz i w Brzezince oraz Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej, gdzie podczas projekcji filmów uczniowie mogli wysłuchać opowieści ówczesnych mieszkańców Oświęcimia, od których dowiedzieli się, jak Oświęcimianie pomagali Żydom w czasie wojny, o ich losach i życiu.
Ogromne wrażenie na młodych ludziach wywarł pobyt na terenie obozu w Auschwitz. Młodzież mogła lepiej zrozumieć, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tamtych zdarzeniach i jaką niesie to odpowiedzialność za przyszłość.
„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie” ( George Santayana)
Przed nami jeszcze dwie wizyty edukacyjne: w marcu, w Łodzi i w kwietniu, w Poznaniu.
Koordynatorki projektu: Agnieszka Mańkowska, Dorota Kusiak, Dominika Mądra- Guździoł, Beata Stajszczyk
Opracowanie: Szkolny zespół redakcyjny