Ogólny      2016-12-14 08:34:58

BERLIN w 1 DZIEŃ & JARMARK ADWENTOWY

W miniony piątek (8.12.2016) uczniowie naszej szkoły z klas 1aLO, 2b LO i 2 LA mieli możliwość odkrywania wraz z nauczycielami świątecznego Berlina oraz udziału w Jarmarku Adwentowym.

Czas świątecznych jarmarków, zwanych w Niemczech Weihnachtsmarkt, należy do najciekawszych w roku. Stolica Niemiec zamienia się wówczas w niezwykłe miejsce, a ulice i gmachy są pięknie oświetlone. Zarówno dzieci jak i dorośli mogą poczuć tu radosną i świąteczną atmosferę.
We wczesnych godzinach porannych wyruszyliśmy w kierunku Berlina. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od zwiedzania Katedry Berlińskiej, a na widocznej z katedralnej wieży Wyspie Muzeów naszym oczom ukazał się szereg klasycystycznych budowli mieszczących niezwykle bogate zbiory sztuki. Następnie udaliśmy się na spacer najstarszą Aleją Świata Unter den Linden, przy której mieści się Uniwersytet Humboldta, czy też budynek Nowego Odwachu (Neue Wache) autorstwa Karla Schinkla. Dziś jest to pomnik ku czci ofiarom wojny i tyranii. We wnętrzu przyjrzeliśmy się, znajdującej się na środku, rzeźbie Mutter mit totem Sohn (Matka z nieżyjącym synem) Käthe Kollwitz.
Naszej uwadze nie umknął również Pomnik spalonych książek upamiętniający hitlerowskie autodafe, autorstwa izraelskiego artysty Michy Ullmanna. W miejscu gdzie płonęło ognisko Ullman wbudował w nawierzchnię placu szybę, umożliwiającą zajrzenie w głąb. Widzi się puste białe pomieszczenie, a w nim wielkie puste białe regały - na 20 tysięcy książek, które 10 maja 1933 roku spalili studenci pobliskiego uniwersytetu. Na zamontowanej obok metalowej tabliczce wyryto proroczy cytat z poety Heinricha Heinego z 1820 roku - "To tylko preludium - tam, gdzie pali się książki, w końcu pali się też ludzi".
Mijając najpiękniejszy, historyczny plac Berlina – Rynek Żandarmerii (Gendarmenmarkt), mieliśmy możliwość zobaczenia najelegantszego jarmarku bożonarodzeniowego Berlina spośród kilkudziesięciu możliwych do odwiedzenia w stolicy Niemiec. Niezwykle ciekawym i istotnym miejscem na mapie miasta stał się Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (niem. Denkmal für die ermordeten Juden Europas lub krócej Holocaust-Mahnmal) – pomnik upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Pomnik składa się z 2711 betonowych bloków-steli (po jednym na każdą stronę Talmudu) ustawionych w równoległych szeregach z niewielkim odchyleniem od pionu. Najwyższe bloki mierzą 4,7 m wysokości, a wejście w ten labirynt, między ciemne bloki, ma zmusić do zadumy, powodować zagubienie i budzić grozę.
Koniec wizyty na Unter den Linden oznaczało dla uczestników naszej wycieczki przejście przez Bramę Brandenburską i pamiątkowe zdjęcie przy tym najbardziej charakterystycznym punkcie miasta. Udaliśmy się również pod siedzibę parlamentu niemieckiego, a po zwiedzaniu historycznych obiektów miasta nastał czas na odwiedziny kiermaszu adwentowego na Potsdamer Platz, gdzie przy ferii świateł można było poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i posmakować świątecznych niemieckich wypieków.
Dziękujemy Nauczycielom za wspólną wędrówkę ulicami Berlina. Naszym Uczniom pragniemy serdecznie podziękować za ten dobry, świąteczny - i w dość niecodziennej i nieszkolnej atmosferze - wspólnie spędzony czas.

Organizatorki wyjazdu: Marta Gaszewska i Anna Klósak.

Opracowanie: Anna Klósak